Na zdrowie. Kawa czy herbata?

W kwestii zdrowia, diet, suplementów, zdrowej żywności, witamin, zdrowego trybu życia możemy przeczytać tysiące, ba nawet miliony artykułów. Czy korzystamy z porad? Jak ma się to, co przeczytamy do praktyki skoro opinii w każdej kwestii jest tak wiele. Kawę i herbatę pije większość z nas. Może czas na poradę inną od reszty, czyli – kawa czy herbata?

 

Kawa czy herbata? Który napój zdrowszy?

 

Przeciętny Polak spożywa rocznie prawie 3x więcej kawy niż herbaty. To tylko dane, które nic nam jednak nie mówią o zdrowotności tych napojów, a raczej o naszych przyzwyczajeniach. Dlatego o wiele częściej pojawia się pytanie o zdrową kawę. Czy czarna kawa jest gorsza od zielonej? Czy rzeczywiście kawa ma zdrowotne właściwości? W końcu też – który napój jest zdrowszy? Każdy z nich ma swoje zalety i negatywny wpływ na zdrowie, jeśli będziemy spożywać je w nadmiernych ilościach. Na wyżej postawione pytanie nie da się więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Niemniej jednak ci, którzy nie preferują kawy z powodzeniem mogą sięgać po jej alternatywę, czyli zdrową herbatę.

Dlaczego mówi się o zdrowej kawie i zdrowej herbacie?

 

Obydwa napoje są zdrowe z uwagi na wysoką zawartość antyoksydantów zwalczających wolne rodniki. Ich regularne picie w dozwolonych ilościach to zatem świetna profilaktyka nowotworowa. Obydwa napoje wykazują działanie przeciwmiażdżycowe, dbają o prawidłowy cholesterol, stan układu kostnego, opóźniają proces starzenia, działają odchudzająco, moczopędnie. Świetnie spisują się w profilaktyce chorób takich, jak Parkinson czy Alzheimer.

Post Author: henmic

2 thoughts on “Na zdrowie. Kawa czy herbata?

  Grażyna

  (2 września 2016 - 20:39)

  U mnie bez kawy ani rusz 🙂 To dobrze, że jest zdrowa.

  Marek

  (7 września 2016 - 18:02)

  Kawa czy herbata oto jest pytanie 😀 Akurat o tych zaletach już wiedziałem. Więc piję i to i to 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *