Czy bać się kleszcza? Co z boreliozą?

Im łagodniejsza zima, tym obawy mogą potęgować. Kleszczy wraz z nagłośnieniem przypadków chorych na boreliozę boi się coraz większa liczba osób. Choroba ta nie jest zwykłym niedomaganiem organizmu. Może przerodzić się w chorobowy stan przewlekły groźny dla życia. Ważne!!! Na boreliozę nie ma szczepionki. Co nam więc pozostaje? Profilaktyka.

Ile kleszcz żeruje na ciele człowieka?

 

Można znaleźć informacje, że kleszcz żeruje na ciele człowieka do momentu wkłucia się nawet do 11 dni. Nie ma co jednak liczyć na tak odległy czas. Niemniej jednak jeśli chodzi o profilaktykę boreliozy, najrozsądniejszym i skutecznym działaniem jest prysznic po każdym spacerze w okresie, gdy kleszcze atakują. Do 24 godzin kleszcz raczej nie prawa wkłuć się w naszą skórę. To czas, który należy bardzo dobrze wykorzystać, a więc wziąć dokładny prysznic, przejrzeć skrupulatnie każdy centymetr ciała zwłaszcza okolice głowy, pach oraz pachwin. Koniecznie należy zmienić ubranie i wyprać je. Kleszcze świetnie radzą sobie w takich warunkach i przeżywają. Powtórne założenie tego samego ubrania, które mieliśmy podczas spaceru w lesie, na łące czy parku może nas słono kosztować.

 

A co z preparatami?

 

W kwestii preparatów przeciwko kleszczom, a tym samym możliwości zakażenia się boreliozą mamy spory wybór. Należy jednak pamiętać, że nie każdy z nich można zastosować u dziecka. To zazwyczaj silne środki, którymi możemy maluchy narazić na utratę zdrowia. Wcześniejsze uwagi w przypadku najmłodszych w kwestii profilaktyki zdają najlepszy egzamin.

Post Author: henmic

2 thoughts on “Czy bać się kleszcza? Co z boreliozą?

  Ewa

  (17 września 2016 - 12:08)

  Panicznie boję się kleszczy i tej choroby. Robię wszystko, co możliwe, by przetrwać jakoś lato 🙁

  Piotrek

  (20 września 2016 - 15:28)

  Mama miała kleszcza już dwa razy. Na szczęście nie było żadnego zakażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *