Co warto wiedzieć o badaniach genetycznych?

Istnieje szereg schorzeń, chorób, problemów zdrowotnych uwarunkowanych genetycznie. Dzięki dzisiejszym możliwościom nad naszą przyszłością, a dokładnie zdrowiem, da się po części zapanować. Umożliwiają to badania genetyczne w kierunku ryzyka wystąpienia wielu schorzeń i poważnych chorób, jak na przykład nowotwory. Mogą być to jednak całkiem inne choroby należące do najczęściej dziedziczonych.

 

Wczesne wykrycie ryzyka ma sens

 

Jeśli należymy do grupy podwyższonego ryzyka, badania genetyczne szczególnie w kierunku raka mają ogromny sens. Wynik pozytywny niekoniecznie będzie oznaczał 100% pewności, że zachorujemy. Niemniej jednak zostajemy w tym momencie objęci odpowiednią opieką, tzw. nadzorem onkologicznym. Dostajemy szereg przydatnych, niezbędnych informacji dotyczących dalszego postępowania.

 

Stres, nerwy, niepokój – a co z ryzykiem takich badań?

 

Pobranie materiału genetycznego, którym jest przede wszystkim krew nie niesie żadnego ryzyka dla zdrowia. Niemniej jednak stres, który towarzyszy wykonywaniu tego rodzaju badań jest i trudno go w jednoznaczny prosty sposób wyeliminować. To właśnie dlatego przed ich wykonaniem podpisuje się świadomą zgodę. W momencie decyzji co do badań genetycznych w kierunku choroby nowotworowej warto znaleźć zaufanego psychologa, z którym można porozmawiać w każdej potrzebnej chwili. Zarówno przed badaniami, jak również w momencie oczekiwania na wyniki. Wsparcie rodziny i bliskich osób jest w tym wypadku jednak najważniejsze.

Post Author: henmic

2 thoughts on “Co warto wiedzieć o badaniach genetycznych?

  Miłosz

  (25 listopada 2016 - 11:37)

  Taki stres czeka i mnie. Ciągle odkładam badania na później, choć wiem, że nie powinienem 🙁

  Alicja

  (27 listopada 2016 - 15:33)

  Ogólnie trudny temat 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *