Dlaczego warto jeść owoce?

owoce

Chyba nie ma nic lepszego, niż soczyste owoce świeżo zerwane z drzewa. Niestety nie zawsze mamy możliwość samodzielnego uprawiania, a zimą nawet w sklepach trudno o owoce, które nie pochodziłyby z warunków szklarniowych. Mimo wszystko przez cały rok powinniśmy zadbać o dodanie ich do codziennej diety.

Świeże owoce

To prawdziwe bogactwo witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Jednak dla zachowania ich optymalnej wartości, najlepiej nie poddawać ich obróbce cieplnej oraz w miarę możliwości nie pozbywać się skórki, w której zazwyczaj kryje się mnóstwo witamin. Maliny są źródłem błonnika, banany – magnezu, melon – witaminy A, zaś truskawki i pomarańcza – witaminy C. Warto zadbać o ich spożywanie również w okresach zimowych, kiedy naszemu organizmowi szczególnie brakuje witamin. Najlepiej, by było możliwie najbardziej różnorodne dla dostarczenia wszystkich potrzebnych nam składników odżywczych.

Owoce suszone

Jeśli mamy utrudniony dostęp do świeżych owoców, zwłaszcza tych wyhodowanych w sposób naturalny bez stosowania nawozów, warto sięgnąć po owoce suszone. Można tutaj wymienić suszone płatki bananów, rodzynki czy figi. Co zaskakujące, zawierają one nieporównywalnie więcej wartościowych elementów i kalorii niż świeże owoce. Właśnie ze względu na ich wysoką kaloryczność, warto pamiętać o ich spożywaniu w ograniczonych ilościach. Mogą one stanowić smaczną przegryzkę między posiłkami, a także wartościowy dodatek do płatków albo jogurtu. Często są również dodawane do gotowych produktów, takich jak muesli.

 

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *