Pompa cyrkulacyjna CO

Pompa cyrkulacyjna CO zapewnia krążenie wody w instalacji centralnego ogrzewania. Wszystkie pompy cyrkulacyjne CO do małych instalacji mają identyczną budowę.

 

Budowa pompy cyrkulacyjnej CO

 

Pompa cyrkulacyjna CO jest napędzana jednofazowym asynchronicznym silnikiem indukcyjny z kondensatorem pracy. Najczęściej silnik jest wykonywany jako trzybiegowy regulowany ręcznie. Pompa jest pompą bezdławnicową hermetyczną. Pompa bezdławnicowa oznacza brak uszczelnień ruchomych między pompą, a silnikiem. Pompa hermetyczna oznacza, że wirnik silnika elektrycznego jest hermetycznie oddzielony od stojana silnika. Oddzielenie to stanowi cienkościenna tulejka austenityczna wewnątrz której obraca się wirnik silnika, a na zewnątrz której znajduje się nieruchomy stojan silnika. Między wirnikiem pompy, a wirnikiem silnika nie ma uszczelnień (pompa bezdławnicowa) i wirnik jest łożyskowany ślizgowo, a łożyska smarowane pompowaną wodą. Taka konstrukcja łożyskowania powoduje, że po dłuższym przestoju należy sprawdzić, czy wirnik obraca się po włączeniu. Łożyska są smarowane wodą i po dłuższym postoju na łożyskach mogą się wydzielić osady blokujące wirnik. Dlatego na końcu silnika jest otwór zaślepiony korkiem, po odkręceniu którego można wkrętakiem obrócić wirnik. Po jednym obrocie osady zostają ścięte i wirnik może się swobodnie obracać.

 

Montaż pompy cyrkulacyjnej CO

 

Są dwa sposoby instalowania pompy cyrkulacyjnej CO. Można pompę cyrkulacyjną CO montować na rurze lub na obejściu. W przypadku montażu pompy cyrkulacyjnej CO na obejściu na rurze na wysokości pompy trzeba zamontować zawór zwrotny lub zawór różnicowy. Zawór zwrotny lub różnicowy zapobiega krążeniu wody na samej pompie. Montaż pompy cyrkulacyjnej CO na obejściu pozwala ewentualnie przy braku prądu uzyskać szczątkową cyrkulację naturalną jeśli za kotłem jest dłuższy odcinek pionowej rury o trochę większej średnicy. Ponadto na obejściu łatwiejszy montaż i demontaż pompy. Nieduże pompy cyrkulacyjne CO montowane są na śrubunkach calowych z uszczelką płaską.

 

Trójdrogowy zawór termostatyczny

 

Przy użytkowaniu kotłów na paliwo stałe wskazane jest montowanie za pompą cyrkulacyjną CO trójdrogowego zaworu termostatycznego. Trójdrogowy zawór termostatyczny dodatkowo jest podłączony do rury powrotnej. Pozwala on na podwyższenie temperatury w kotle, co z jednej strony powyższa sprawność ogólną kotła, a z drugiej strony podwyższając temperaturę w kotle przeciwdziała skraplaniu się wody na powierzchniach płaszcza wodnego kotła. Dopóki temperatura wody powrotnej do pieca nie osiągnie nastawionej wartości pompa cyrkulacyjna CO wywołuje krążenie wody przez kocioł poza resztą instalacji.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *