Rośliny doniczkowe w domu fikus

Fikus jest chyba najbardziej popularną rośliną doniczkową w naszych domach. Istnieje wiele odmian fikusa różniących się wielkością i wyglądem, przy czym różnice w wymaganiach różnych odmian fikusa nie są aż tak istotne. W Polsce najbardziej popularny jest fikus benjamina. Najczęściej kupujemy rośliny młode ukorzenione w doniczce.

 

Przesadzanie fikusa

 

Fikus w zależności od odmiany osiąga wysokość nawet do czterech metrów. Wraz ze wzrostem rośliny rozrasta się jej system korzeniowy. Dlatego młode fikusy należy przesadzać co roku do doniczek większych o co najmniej jeden centymetr. Starsze fikusy przesadzamy co kilka lat, a co roku najlepiej na wiosnę wymieniamy górną warstwę ziemi. Ziemia dla fikusa jest mieszanką ziemi gliniastej, torfu i grubego piasku. Gotową mieszankę ziemi dla fikusa można kupić w sklepach ogrodniczych. Przesadzając fikusa należy na dnie doniczki ułożyć dren w formie materiału przepuszczającego wodę, keramzyt lub średniej wielkości kamyczki. Fikusy wymagają regularnego podlewania co tydzień, ale ich korzenie są wrażliwe na nadmiar wody. Dren umożliwia spłynięcie nadmiaru wody do podstawki pod doniczką. Wodę z podstawki należy usuwać. Latem przy wysokich temperaturach należy fikusa podlewać częściej, zimą można fikusa podlewać rzadziej. Fikus wymaga także nawożenia. Najlepiej stosować gotowe nawozy do roślin doniczkowych kupowane w sklepach ogrodniczych. Nawożenie przeprowadzamy przy podlewaniu od wiosny do jesieni zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta nawozu. Zimą fikusa nie nawozimy, aby zapewnić roślinie przerwę w wegetacji.

 

Wymagania termiczne i inne fikusa

 

Fikusy pochodzą z obszarów o bardzo ciepłym klimacie i wymagają temperatur przekraczających dwadzieścia stopni Celsjusza. Zimą, w zależności od odmiany temperatura nie może niższa niż osiemnaście do dwunastu stopni Celsjusza. Ponadto zimą należy uważać na przeciągi i przepływy zimnego powietrza przy otwieraniu drzwi i okien. Fikusy wymagają dużo światła. Nie musi usytuowanie bezpośrednio w słońcu, ale stanowisko, na którym postawimy fikusa musi znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie okien. Fikusy lubią wilgotne powietrze, dlatego należy je codziennie zwilżać lub ustawić obok rośliny nawilżacz. Wskazane jest także regularne odkurzanie liści fikusa.

 

Choroby i niedomagania fikusa

 

Najważniejszą chorobą fikusa jest antraknoza objawiająca się plamami na liściach. Jest to choroba pochodzenia grzybowego. Chore liście należy szybko usuwać i ewentualnie zastosować środki grzybobójcze. Gubienie liści przez fikusa nie musi być objawem choroby rośliny, a najczęściej jest reakcją rośliny na niewłaściwe warunki. Gubienie liści może powodować zbyt niska, a także zbyt wysoka temperatura lub wilgotność. Zbyt długie wystawienie na słońce może powodować żółknięcie i opadanie liści. Nadmiar wilgoci w ziemi może powodować gnicie korzeni. Przy gubieniu liści wskazane jest lekkie przycięcie pędów. Nawet całkowita utrata liści nie oznacza choroby i roślina po zmianie warunków wypuszcza nowe liście.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *