Rozsada wczesnych warzyw

Warzywa, szczególnie wczesne, uprawiamy w ogródku pewnymi etapami. Zakupione nasiona wysiewamy w inspekcie, o ile taki w naszym ogródku się znajduje, albo w skrzynkach, doniczkach lub innych pojemnikach. Przed wysianiem w inspekcie należy ziemię w inspekcie właściwie przygotować. Pod glebą na której wysiejemy nasiona  układamy podkład grzejny, najlepiej warstwę obornika lub świeżego kompostu, który podniesie temperaturę ziemi w której będą wysiane nasiona, Jeśli nasiona będą wysiewane w skrzynkach, czy doniczkach znajdujących się w ogrzewanych pomieszczeniach, to podkład grzejny jest zbędny. W przypadku inspektów należy w dni słoneczne wietrzyć inspekty prze podniesieni okien. Zapobiegamy w ten sposób przegrzaniu wschodzących roślin.

 

Pikowanie

 

Po wzejściu siewek, gdy pojawiają się pierwsze liście przeprowadzamy pikowanie. Pikowanie polega na przesadzeniu siewki najczęściej do osobnego pojemnika. Po wyciągnięciu siewki z ziemi w przypadku, gdy korzeń siewki jest zbyt długi zwijałby się przy pikowaniu możemy korzeń skrócić maksymalnie o jedna trzecią. Siewkę wkładamy do przygotowanego dołka w pojemniku i starannie obciskamy ziemia korzenie siewki. Na mniej więcej dwa tygodnie przed przesadzeniem rozsady do ogródka rozpoczynamy proces hartowania rozsady. Hartowanie polega na stopniowym ograniczaniu podlenia i stopniowym wietrzeniu rozsady. Proces hartowania rozsady ma celu przystosowanie rozsady do warunków panujących w ogródku. Produkcja rozsady ma celu jak najwcześniejsze otrzymanie zbioru warzyw.

 

Terminy wysiewu nasion

 

Termin wysiewu zależy od czasu potrzebnego do wzrostu siewek i rozsady, a także od najnowocześniejszego czasy, w którym można rozsadę przesadzić do ogródka. W pierwszej połowie marca możemy wysiewać następujące warzywa: szpinak, kalarepę, seler korzeniowy i liściasty, karczochy, paprykę i wczesne odmiany sałaty. W drugiej połowie marca możemy wysiewać następujące warzywa: sałatę (bez odmian wczesnych) i wysokie odmiany pomidorów. Karłowate odmiany pomidorów wysiewamy na początku kwietnia. W drugiej połowie kwietnia wysiewamy pozostałe warzywa, a w szczególności ogórki, cukinie i dynie.

 

Przygotowanie rozsady do przesadzenia

 

Po zahartowaniu rozsady możemy przygotować się do jej przesadzenie do ogródka. Na dzień przed przesadzaniem  rozsadę obficie podlewamy. W inspekcie okno inspektu pozostawiamy całkowicie otwarte. Jeśli rozsada przebywała w pomieszczeniu ogrzewanym wystawimy rozsadę na zewnątrz. Jeśli rozsada znajduje się w doniczkach lub plastikowych pojemnikach, to przed przesadzeniem trzeba rozsadę wyjąć z doniczek, czy pojemnik. Jeśli rozsada jest w pojemnikach tekturowych, to możemy ją przesadzać bez wyjmowania z pojemników.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *