Co położyć na tarasie

Taras jest prze pół roku przedłużeniem domu. Najważniejszym elementem tarasu jest posadzka, po której się poruszamy. Praktycznym problemem jest to co na tej posadzce położyć. Taras może być wykonany na stropie pomieszczenia znajdującego się kondygnację niżej lub może być na ziemi na zewnątrz budynku.

 

Taras zewnętrzny

 

Taras zewnętrzny może być wykonany bezpośrednio na ziemi lub nad ziemią na odpowiedniej konstrukcji nośnej. Wykonując taras bezpośrednio na ziemi mamy dwie możliwości. Na powierzchni przeznaczonej na taras możemy wysiać trawę. Taras trawiasty nie może być zbyt intensywnie eksploatowany. Drugą możliwością jest położenie na tarasie kostki brukowej lub płyt chodnikowych. Ponieważ na tarasie nie będą występowały duże naciski powierzchniowe to kostkę brukową czy pyty chodnikowe kładziemy bezpośrednio na ziemi bez podkładu betonowego. Nie jest wskazane układanie na tarasie kostek ażurowych łączonych z trawnikiem, ponieważ kostki ażurowe projektowane są z myślą o wjazdach dla samochodów i nie są wygodne w chodzeniu po nich. Odpada również montaż paneli na ogrzewaniu podłogowym.

 

Taras zewnętrzny na konstrukcji nośnej

 

Konstrukcja nośna tarasu zewnętrznego musi zapewniać dobra wentylację pod tarasem. Jedynym sensownym rozwiązaniem zapewniającym dobrą wentylację są deski układane z odstępami około jednego do dwóch centymetrów. Do wyboru mamy deski iglaste (sosna lub świerk) impregnowane i ryflowane, deski z drewna egzotycznego i deski kompozytowe. Deski iglaste są najtańsze i bez większych problemów mogą eksploatowane nawet do piętnastu lat. Najprostsza konstrukcja nośna składa się ze zbrojonych belek betonowych kładzionych bezpośrednio na ziemi i legarów leżących na tych belkach. Legary powinny byś wykonane z tego samego materiału co deski. Deski do legarów możemy z góry przybić lub przykręcić. Łepki gwoździ lub wkrętów po pewnym czasie eksploatacji mogą wystawać nad deski, dlatego stosowane są róże systemy mocowania desek od spodu tak, aby od góry deski nic nie wystawało. Systemy mocowania od spodu są oczywiście wyraźnie droższe od gwoździ czy wkrętów.

 

Taras nad stropem

 

Taras nad stropem jest bardzo często spotykany w budynkach podpiwniczonych lub piętrowych. W przypadku tarasu nad stropem jedynym sensownym wykonaniem posadzki jest położenie płytek ceramicznych lub z kamienia naturalnego. Płytki ceramiczne na tarasie stanowią najtrudniejszy wykonawczo przypadek kładzenia płytek ceramicznych. Pod płytkami konieczne jest położenie izolacji wodnej i izolacji termicznej. Szlichta betonowa położona na tych izolacjach powinna być zazbrojona siatką zbrojeniową zapobiegającą jej pękaniu. Wskazane jest położenie siatki podtynkowej pod płytki. Co dwa metry należy w płytkach stosowań listwy dylatacyjne. A co najważniejsze cała przestrzeń pod płytkami musi być całkowicie wypełniona klejem o podwyższonej elastyczności. Jeśli ten ostatni warunek nie będzie spełniony płytki po jednej czy dwóch zimach zaczną odpadać.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *