Wybieramy kabinę prysznicową

Dostępna na rynku jest bardzo duża różnorodność kabin prysznicowych, brodzików paneli prysznicowych i innych rzecze związanych z kabina prysznicową. Przystępując do wyboru określonych elementów potrzebnych do wykonania prysznica należy najpierw ustalić jaką powierzchnię możemy pod prysznic przeznaczyć. Drugim czynnikiem decydującym o możliwościach wyboru jest położenie rury kanalizacyjnej. W przypadku kabiny prysznicowej bez brodzika odpływ rury kanalizacyjnej musi być położony minimum od jedenastu do piętnastu centymetrów poniżej poziomu płytek położonych na podłodze przed kabina prysznicową. Kanalizacja ciśnieniowa w przypadku kabiny prysznicowej bez brodzika nie wchodzi w rachubę, ponieważ pompa nie zassie wody spod posadzki. Kanalizację ciśnieniową można by ewentualnie zastosować tylko w przepadku wyżej położonego brodzika.

 

Prysznic z brodzikiem czy bez brodzika

 

Jeśli istnieją techniczne możliwości to możemy decydować się na prysznic bez brodzika. Ponieważ nie ma brodzika, to pod płytkami musi być wykonana szczelna izolacja wodna pod płytkami na posadzce i na ścianach na wysokości około jednej płytki. Szczeliny między płytkami muszą być dokładnie wypełnione fugą. Istotne jest przejście z posadzki na ścianę. Nie należy stosować przypodłogowych listew narożnych, ponieważ nie da się wszystkich istniejących tam szczelin całkowicie wypełnić fugą. A jeśli będzie szczelina nie wypełniona fuga to woda będzie tą szczeliną przepływała poza kabinę prysznicową. Skutki tego będą obserwowalne dopiero po kilku miesiącach. Istotą prysznica bez brodzika jest brak progów i stopni przy wchodzeniu pod prysznic. Jeśli będziemy chcieli zastosować kabinę prysznicową z drzwiami przesuwnymi, to w wejściu pod prysznic będzie musiała się znajdować listwa prowadząca. Stąd typowym rozwiązaniem tego problemu są drzwi otwierane na zawiasach.

 

Wybieramy brodzikiem

 

Oprócz kształtu istotnym elementem wpływającym na funkcjonalność kabiny prysznicowej z brodzikiem jest wysokość brodzika. Wprawdzie do wysokiego brodzika trudniej jest wejść, ponieważ trzeba wtedy wysoko podnosić, ale wysokie brodziki mogą spełniać rolę niedużej wanny, szczególnie dla małych dzieci. Przy wysokich brodzikach bardzo użyteczna jest półka na której można usiąść będąca częścią brodzika lub wykonana z boku brodzika z płytek ceramicznych. Z punktu widzenia kształtu brodzika to brodziki półokrągłe przy tych samych wymiarach dają dla kabin  z drzwiami przesuwanymi większą szerokość wejścia od kabin kwadratowych czy prostokątnych. Przy brodzikach kwadratowych i prostokątnych można  oprócz drzwi przesuwanych stosować także drzwi otwierane na zawiasach. Drzwi otwierana na zawiasach wymagają odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni przed kabina prysznicową. Drzwi przesuwane przy otwieraniu chowają się wzdłuż ścianek kabiny i takiego dodatkowego miejsca nie potrzebują. Wybór panelu prysznicowego lub baterii prysznicowej jest całkowicie niezależny od wyboru brodzika, czy kabiny prysznicowej.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *